Región Liptov

Liptov je slovenskou turistickou destináciou číslo jeden v lete aj v zime.

Liptov je vďaka prírodným zaujímavostiam, termálnym prameňom, skvelým možnostiam športového vyžitia, množstvu kultúrno-historických pamiatok a aktívneho trávenia voľného času s možnosťami relaxu a zážitkov vyhľadávaný a navštevovaný slovenskými i zahraničnými turistami.

 

LIPTOV je jedinečný región na severe Slovenska, ktorý sa svojou severovýchodnou časťou dotýka poľskej hranice. LIPTOV má jednu z najmalebnejších scenérii Slovenska a je obklopený Vysokými Tatrami, Západnými Tatrami a Chočskými vrchmi od severu, Nízkymi Tatrami na juhu, Veľkou Fatrou od západu a Popradskou kotlinou z východu.

 

K najväším atrackiám Liptova patria bežecké a zjazdové lyžovanie v zime, pešia turistika, cyklistika a vodné športy k tomu sprístupnené jaskyne a početné pramene termálnych a minerálnych vôd ako aj vodná nádrž Liptovská Mara.

 

ATRAKCIE REGIÓNU LIPTOV:

  • horské a lyžiarske strediská na Slovensku: JASNÁ Nízke Tatry a Ružomberok – MALINÔ BRDO ski & bike
  • termálne parky: Aquapark TATRALANDIA, GINO PARADISE Bešeňová a AQUA-VITAL PARK Kúpele Lúčky
  • prístupné JASKYNE: Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Važecká jaskyňa a Stanišovská jaskyňa
  • dedinka VLKOLÍNEC zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Do zoznamu múzeí a galérií patrí: Liptovské múzeum a Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Galéria P. M. Bohúňa a Centrum Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši.

Celý región je mimoriadne bohatý na stavebné pamiatky, s ktorými sa možno strtnúť vo viacerých obciach Liptova. Najvzácnejšie architektonické pamiatky sú zrúcaniny stredovekých hradov (Likava, Liptovský hrad).

 

Pamiatky ľudovej architektúry na nachádzajú vo viacerých obciach - Vlkolínec (UNESCO), Pribylina, jedna z najväčších drevených stavieb v Európe je drevený kostol vo Sv. Kríži. Ďalšie kultúrno-historické atrakcie Liptova sú napríklad Havránok, Ovčiarske Múzeum v Liptovskom Hrádku, Galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši alebo samotné mestá Liptova - Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok.

 

Väčšina územia Liptova je hornatá, bohatá na lesy a prírodné krásy. Na území regiónu Liptov sa nachádzajú tri slovenské národné parky s najvyšším stupňom ochrany: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Veľká Fatra.